CZ

Louisianský Leopardí pes - chovatelská stanice Langdal

Správný výběr krmiva

V tomto článku naleznete základní znalosti, které Vám pomohou se zorientovat v nabídce krmiv a vybrat pro svého psa opravdu kvalitní granule. Článek připravila naše kamarádka, paní MUDr. Karla Dvořáková. Děkujeme jí...

Co hledáme? Krmivo bohaté na živiny,respektující složením psa jako masožravce, kompletně vyvážené a dlouhodobě bezpečné = krmivo vyrobené z nutričně hodnotných surovin nezatížených nežádoucími látkami, s převahou živočišných bílkovin a tuků, zpracované šetrnou technologií poctivým výrobcem .

Jak takové krmivo najít?

 1. Spolehněte se na své znalosti! nevybírejte podle reklamy, barevnosti a reklamních textů na obalu, výše ceny není garancí kvality.
 2. Získejte reference dobrých chovatelů, kteří vybranou značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo „funguje, jak má“.
 3. Sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku zbytečně neměňte, trávicí trakt psa to ocení.

Souhrn ZNALOSTÍ nutných pro výběr správného krmiva

Na ETIKETĚ obalu hledejte:

1.Seznam surovin

Pro výběr dané značky hovoří:

 • potravinářská kvalita surovin (pozor, takových je 5% značek, ostatní jsou v „kvalitě“ krmné, tzn. obsahují látky, které jsou nepřípustné pro potraviny určené lidem, hormony, těžké kovy, pesticidy, hnojiva…)
 • všechny suroviny jasně určené ( „kuřecí moučka“ , nikoliv „drůbeží“ „rýže“, nikoliv „obiloviny“, „kuřecí tuk“, nikoliv „živočišný tuk“)
 • údaj o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin ( obiloviny mají 2/3 obsahu bílkovin jako maso, je levnější, vyrobit krmivo převážně z obilí, nikoliv z masa a činí to tak mnoho výrobců), zveřejňuje např. Acana – průměrně 46%, FirstMate a Belcando průměrně 80%. Pokud vám výrobce či dodavatel sdělí, že podíl živočišných bílkovin je u jejich krmiva 100%, lže nebo neví.
 • na prvním místě surovin kuřecí, jehněčí, rybí, krůtí apod. moučka nebo sušené maso
 • zdrojem sacharidů mohou být, seřazeno odnejdietnějších = brambory (vločky z celých brambor, nikolivbramborové úsušky = slupky z odpadu potravinářského průmyslu),proso,amaranth,rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice (obiloviny hledejme nejlépe celozrnné,pro psy se zdravotními problémy se snažme vyhnout pšenici a kukuřici)
 • kuřecí, rybí tuk, poměr omega 6 : omega 3 kyselin menší než 5:1 (většina výrobců udává jako ideální 10-5:1, na srsti psa poznáte smysl čísla menšího než 5)
 • řepná dužnina znamená zdroj vlákniny, hledejte obsah vlákniny v krmivu více než 3% , zajistíte tak psovi čistou střevní stěnu dobře plnící svoji funkci – vstřebávání živin, předejte zánětům zažívacího traktu, průjmům a poruchám imunity plynoucím z dráždění střeva zahnívajícím obsahem (pamatujte, že plocha střeva sepočítá na řadu metrů čtverečních, což už je pořádný potenciální zdroj problémů)
 • další suroviny pro pestrou přírodní výživu – zelenina, ovoce, bylinky, sýr apod.
 • zdroj glukosaminů a chondroitinu (klouby), kompletní spektrum vitamínů, minerály včetně organických (chelátových) forem některých z nich, probiotika (jogurtové bakterie), enzymy

Proti nákupu hovoří:

 • zdrojem bílkovin je čerstvé maso (musí se usušit a výsledně je v granulích masa třetina, než kolik znamená deklarace masa čerstvého), vejce (bílek – silný alergen), sója (nekompletní rostlinné bílkoviny, těžce stravitelná, působí proti využitíbílkovin z potravy), bílkovinný hydrolyzát, vedlejší živočišné produkty (zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem)
 • nejasně určené zdroje škrobů – obiloviny, vedlejší rostlinné produkty – nevíte, co zrovna výrobce levně nakoupil a čím tedy vlastně psa krmíte, krmnou pšenicí?, výlisky z řepky olejky?
 • rostlinné oleje – pes daleko lépe využije tuk živočišný, jak jsme již zmínili,vybírejte krmivo, kde je uveden konkrétní druh tuku
 • barviva, konzervanty (BHA,BHT,propylgallát, sorban draselný), někdy uváděny jako „ přidané látky povolené v EU“ , pozor, masivně obsaženy v „pamlscích“ na pultech chovatelských prodejen a překvapivě i v krmivu, kde 15 kilo stojí bez mála 2000,- Kč, pes tak každou porcí krmiva dostává příděl látek, které jsou podezřívány z možného vzniku rakoviny

2. Zmínku o šetrné výrobní technologii zachovává výživové hodnoty vstupních surovin, umožňuje aplikaci tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů za teplot, které nevedou k jejich znehodnocení.

3. Deklaraci o kontrole výroby patřičným státním orgánem, údaj o zachování standardů amerického kontrolního úřadu pro výrobu krmiv (AAFCO), případně prováděných krmných testech.

Přeji šťastnou ruku při výběru krmiva .

Autor: MUDr. Karla Dvořáková, 4tlapky@seznam.cz

Publikováno: 25.06.2007

xhtml-valid css-valid php-powered JakNaWeb.com - vše o HTML,CSS,PHP,MySQL,XML, výroba a tvorba www a web grafika  RavenKluk Design © 2007