CZ

Louisianský Leopardí pes - chovatelská stanice Langdal

O plemeni

Louisianský leopardí pes nebo také Louisiana Catahoula patří mezi výjimečná a nepříliš známá plemena psů. Těžké přírodní podmínky v oblasti Catahoula Lake v nichž bylo plemeno formováno kladly na leopardí psy vysoké nároky. Leopardí pes v sobě kloubí mimořádný fyzický a psychický potenciál.

pasení dobytka Pasení dobytka Pasení dobytka

Od počátku byl Catahoula využíván jako všestranný pracovní pes amerických farmářů a lovců. Práce na farmě je různorodá a vyžaduje od psa notnou dávku inteligence a schopnosti se samostatně rozhodovat. Vezmeme-li navíc v úvahu podmínky v oblasti Catahoula Lake, tedy bažiny a močály, pak musíme dojít k závěru, že na dobytčích farmách a při lovu v takovýchto přírodních podmínkách se mohli prosadit jen psi s výjimečnými vlastnostmi. Catahoula je extrémně hbitý a atletický, se silně vyvinutým teritoriálním instinktem který mu přirozeně velí ochraňovat svůj domov svého pána a svou rodinu, které je bezvýhradně oddaný a loajální.

Pracovní náplní Catahoul v jejich domovské krajině je střežení farem, lov divoké zvěře a práce s dobytkem. Catahoula je natolik silný a důrazný pes, že dokáže ke stádu nahnat dospělého býka a dostatečně rychlý, vytrvalý a inteligentní, aby byl vždy o krok a myšlenku před býkem napřed – jen takto vybavený pes je schopen se uplatnit a přežít. Plemeno disponuje širokým spektrem vlastností a kvalit což z něj činní všestranné pracovní plemeno.

Catahoula není agresivní, jak by se mohlo nezasvěcenému zdát, ale je velmi sebevědomí. Budoucí chovatelé tohoto překrásného plemena by to měli vzít v úvahu dřív něž si jej pořídí. Musí počítat s tím, že leopardi jsou vysoce inteligentní a energičtí psi a chceme-li je udělat šťastnými, pak jim musíme neustále poskytovat psychické podněty spojené s fyzickou aktivitou.

Výcvik vyžaduje důslednost a v hlavní řadě empatii ze strany svého pána, protože pochopit a poznat Leoparda je prvním krokem k tomu stát se dobrým, laskavým, ale stejně tak i důsledným a neoblomným pánem.

V našich zeměpisných šířkách nachází Catahoula široké možnosti uplatnění. Leopard je přizpůsobivé plemeno a pokud mu dopřejete dostatek pohybu a podnětů pro jeho bystrou mysl, bude šťastný i jak rodinný pes.

Díky jeho fyzickým dispozicím a ochotě se rychle učit si jej oblíbí sportovně založený člověk, který bude připraven s leopardem pracovat a rozvíjet jeho schopnosti. Nabízí se celá řada aktivit, které můžete s společně leopardem dělat - agility, dog-trekkingu či třeba jízdu na koloběžce a nebo běh u kola. Vhodný je také k ochraně majetku, jako pes lovecký a pro svůj mimořádný čich se hodí i k práci u policie. Pokud by jste se o Leopardím psu chtěli dozvědět více, pak Vám mohu jen doporučit účast na setkání Leopardích psů rganizovaných průkopníkem chovu v Čechám a dovoluji si tvrdit i ve střední Evropě panem Ing. Gerhardem Steinem. O setkáních Vás budu na stránkách chovatelské stanice informovat s dostatečným předstihem. Po absolvování tohoto setkání budete moci sami posoudit je-li pro Vás Catahoula ten pravý!

Na závěr bych chtěl říct, že je těžké popsat povahu těchto výjimečných psů, musíte s nimi žít, aby jste je mohli pochopit.Máte-li o toto výjimečné plemeno zájem a máte-li dostatek času a prostoru se mu plně věnovat, pak vězte, že Vám i s úroky vrátí očekávání, které do něho vložíte.

Publikováno: 28.05.2007

xhtml-valid css-valid php-powered JakNaWeb.com - vše o HTML,CSS,PHP,MySQL,XML, výroba a tvorba www a web grafika  RavenKluk Design © 2007